„Moje dziecko ma krzywe nóżki!” – czy to już problem?

fizjoterapia dziecięca opalenica

⁉️ Po tym jak dziecko zaczyna stawiać pierwsze 🚶🏽‍♀️kroki, rodzice przyglądają się bardziej uważnie jego nóżkom. Czasami pojawia się pytanie, dlaczego szkrab ma krzywe nóżki. Rodzice, czasami dziadkowie lub bliscy, martwią się takim stanem rzeczy. Warto jednak dowiedzieć się jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój nóg dziecka.

Kolana szpotawe

✅ Tak zwana szpotawość fizjologiczna kolan jest jak najbardziej normalną sytuacją do 18 miesiąca życia. Takie ustawienie nóg występuje od urodzenia (ale dopóki dziecko się nie spionizuje nie jest tak widoczne) i wynika z tego jaką pozycję dziecko miało w brzuchu mamy oraz jest związane z nierównomiernym wzrostem chrząstki wzrostowej po stronie bocznej i przyśrodkowej.

Proste nóżki

Wtedy rodzic się cieszy, bo nie zauważa problemu, jednak – UWAGA – to tylko przejściowy moment, który występuje pomiędzy 2-3 rokiem życia. Później następuje płynne przejście do kolan koślawych.

Kolana koślawe

Pomiędzy 3, a 7 rokiem życia dziecka występuje kolejny etap prawidłowego rozwoju, czyli kolana koślawe. Dopiero około 7 roku życia dziecka jego nogi osiągną ostateczny wygląd. Na tym etapie nóżki dzieci wyglądają bardzo różnie i ciężko stwierdzić, czy koślawość jest fizjologiczna, czy wymaga terapii. 

Fizjoterapeuta dziecięcy pomoże specjalistyczną wiedzą - wykorzystaj to!

❇️ Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na którymkolwiek etapie rozwoju Twojego dziecka – zgłoś się do fizjoterapeuty pediatrycznego w Twojej okolicy. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości, a jeśli występuje jakiś problem przeprowadzi terapię i zaleci co robić w domu, aby dziecko rosło bez bólu i rozwijało się prawidłowo.

Zapisz się na konsultację fizjoterapeuty dziecięcego już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!