Co może Cię spotkać w połogu i dlaczego nie powinnaś lekceważyć odpoczynku?

Połóg przez wiele lat był tematem tabu. Nie mówiło się kobiecie co ją czeka po urodzeniu dziecka, jeśli już to szczątkowo. Wszystkie niedogodności połogu zakrywało się szczęściem jakie mama czuje przez wzgląd na obecność na świecie nowego członka rodziny…

Ale brak wiedzy na temat połogu może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Może prowadzić do:

➡️ Wykonywanie czynności ponad siły co doprowadzi do komplikacji lub dłuższego powrotu do pełni sił i sprawności.

➡️ Pogorszenia nastroju młodej mamy (myśli typu: „Jestem beznadziejna, czuję się fatalnie, wszystkie kobiety sobie radzą tylko ja nie”), co w dłuższym stanie może prowadzić wątpienia w siebie, depresji.

Dlaczego kobieta w połogu powinna wziąć do siebie zalecenia odpoczynku?

Część kobiet słysząc, że powinno odpoczywać w poługu jedynie wzrusza ramnionami (to nieme powiedzienie “no przecież dziecko samo się nie nakarmi, samo nie utuli, samo nie przewinie”). Jesteś jedną z tych kobiet? Koniecznie przeczytaj dalej ⬇️

Jakiś czas temu wydawnictwo Natuli bardzo obrazowo wyjaśniło dlaczego połóg ma prawo być ciężki dla kobiety oraz dlaczego każda kobieta powinna o siebie w tym czasie szczególnie dbać.

„Średnia średnica łożyska wynosi 22 cm. Można powiedzieć, że ma rozmiar talerza obiadowego, przeciętnego arbuza, lub piłki nożnej. To właśnie wielkość przeciętnego łożyska, które rośnie w naszym ciele od 9 miesięcy.

Po urodzeniu łożyska, wewnątrz macicy pozostaje rana. To miejsce, do którego przyczepione było łożysko. Gdybyśmy miały taką ranę na zewnątrz naszego ciała, powiedzmy na plecach lub klatce piersiowej, WSZYSCY kazaliby nam odpocząć i byłoby oczywiste, że potrzebujemy pomocy!” [1]

Ten opis daje do myślenia, prawda?

Im dłużej zrasta się rana tym większe prawdopodobieństwo krwotoku, infekcji (nawet jeśli poród przebiegł bez komplikacji).

Czy po 6 tygodniach możesz wrócić do zwykłej intensywności swojego życia?

Utarło się, że połóg trwa 6 tygodni. Jest to średnia w czasie której goi się rana po łożysku. Jednak jest to tylko średnia. Nie oznacza to, że w momencie kiedy minie 6 tydzień po porodzie możesz wrócić „na pełne obroty”. Średnia, jak to każda dana statystyczna, dotyczy wszyskich, czyli nikogo konkretnego. O tym jak szybko zagoi się Twoja rana zależy jak dużo będziesz odpoczywać, od wartości odżywczych jakie spożywasz, od ilości wsparcia (męża, rodziny, przyjaciół). Najlepiej zbadać się u ginekologa, aby potwierdzić prawidłowe zagojenie rany.

Krwawiąca rana wewnątrz macicy to nie jedyne co może nas spotkać po porodzie…

1️⃣ Macica rozpoczyna wtedy proces obkurczania się, co może być dla kobiety nieprzyjemne i bolesne.

2️⃣ Rozpoczęcie laktacji również może wywoływać dolegliwości bólowe. Może nastąpić tak zwany nawał pokarmu.

3️⃣ Nietrzymanie moczu to dolegliwość, znana nie tylko kobietom tuż po porodzie, ale często po porodzie występuje.

4️⃣ Ból krocza lub blizny, trudności z chodzeniem i siedzeniem.

5️⃣ Brak ochoty na zbliżenia.

Niezależnie od dolegliwości i od tego jak dawno temu rodziłaś możesz zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej w celu złagodzenia bólu, leczenia nietrzymania moczu czy mobilizacji blizn. Najważniejsze to wiedzieć, że są sposoby aby pomóc kobiecie w łagodniejszym przejściu początkowej, trudnej fazy poporodowej, a także, że można uzyskać pomoc nawet wiele lat po porodzie.

Oraz, że nie warto czekać! ⏰

Niektóre fizjoterapeutki zalecają wizyty po 6 tygodniach połogu. Do mnie możesz przyjść tak wcześnie jak potrzebujesz pomocy. Im wcześniej zaczynamy pracę nad bliznami, tym lepsze i szybsze będą efekty terapii. Jeśli spóźniłaś się o… kilka lat – nie przejmuj się! Przyjdź również, zbadaj się u mnie i popracujmy nad Twoimi bliznami lub innymi problemami. Zdaję sobie sprawę, że kilka lat temu dostępność fizjoterapeutów uroginekologicznych była mocno ograniczona, ale to nie oznacza, że zostałaś “spisana na straty”. Można, a nawet trzeba Ci pomóc ☺️

Zapisz się na fizjoterepię uroginekologiczną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Źródła:

[1] Strona https://www.instagram.com/natuli_dziecisawazne/, 14.11.2022

Napisz nam coś od siebie!