3 niepotrzebne gadżety dla niemowlęcia

niepotrzebne gadżety okiem fizjoterapeuty

👶🏻 Ostatnio pisaliśmy o rzeczach faktycznie potrzebnych, tym razem przedstawiamy 3 gadżety bez których Twoje dziecko nie tylko się obędzie, ale też będzie zdrowsze.

Producenci wszystkich gadżetów zapewniają, że są one niezbędne w wyprawce, a także ułatwiają życie zmęczonym rodzicom. Opieka nad noworodkiem i niemowlęciem faktycznie jest wykańczająca, ale czy każdy gadżet się przyda? Raczej nie. A na pewno nie te z poniższej listy.

1️⃣ Chodzik

Zdrowo rozwijające się dziecko nie potrzebuje do nauki chodzenia chodzika. Zdaniem wielu fizjoterapeutów, a także pediatrów i ortopedów chodzik nie tylko nie pomaga, ale wręcz utrudnia naukę chodzenia dziecku. Podczas przebywania w tym sprzęcie wykorzystywane są inne mięśnie niż przy samodzielnej nauce chodzenia. Ponadto poprzez sadzanie w chodziku dziecko może pominąć całkowicie etap raczkowania, który ma ogromny pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Maluch w chodziku nie ćwiczy też równowagi.

2️⃣ Nosidło "przodem do świata"

Takie nosidło nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa dziecka. Maluch znajduje się w nim w nieodpowiedniej pozycji – zamiast zaokrąglonych plecków (fizjologiczna kifoza, naturalna dla noworodków i niemowląt) następuje całkowite wyprostowanie kręgosłupa. Główka nie ma właściwego podparcia, a nogi zwisają bezwładnie. Ponadto główny nacisk jest w okolicach krocza, co nie tylko jest dla dziecka niewygodne, ale także ma niekorzystny wpływ na krążenie. I ostatnia rzecz, nie bez znaczenia, dziecko w tej pozycji może mieć nadmiar bodźców z otoczenia.

3️⃣ Bujaczek / leżaczek

Nie powinno się go używać w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka. Najbardziej rozwojowa dla dziecka w tym wieku jest aktywność na płaskim podłożu (np. na wygodnych i bezpiecznych piankowych matach). W leżaczku dziecko znajduje się w nieadekwatnej do kiewu pozycji, ma znacznie ograniczone ruchy. Jeśli jużwystąpi sytuacja kiedy musisz skorzystać z tego sprzętu – ogranicz czas przebywania dziecka w nim do totalnego minimum.

Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości związane z rozwojem Twojego dziecka? Nie zwlekaj… 

Zapisz się na konsultację fizjoterapeuty dziecięcego już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!