Bolący kręgosłup od smartfona?

wpływ smartfona na bolący kręgosłup terapia manualna

Czy to możliwe, że kręgosłup, szyja, ręka❗️bolą Cię od nadużywania smartfona? 💥 Kontrowersyjna teza? Wcale nie! Mamy nawet wrażenie, że niektóre schorzenia są wręcz plagą dzisiejszych czasów.

15.07 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu

Mamy nadzieję, że będziesz go świętować z nami, dlatego najpierw trochę danych, aby Cię przekonać…

Najpierw trochę danych statystycznych...

Firma Milward Brown 📊 w 2014 r (czyli już całkiem dawno temu) przeprowadziła badania, z którego wynikało, że Polacy spędzają około 90 min 1️⃣. przed ekranem telefonu. Przez ostatnie 8 lat rozwój smartfonów poszedł jeszcze bardziej do przodu i coraz częściej zdarzają się ludzie, którzy nie używają 🖥 komputera, a jedynie smartfona, aby połączyć się z Internetem i czytać / oglądać dostępne tam treści. Sytuacji nie poprawiła 🦠 pandemia. Nastąpił dodatkowy rozwój w kierunku wideorozmów, pracy online itp. Krajowy Rejestr Długów w 2020 roku zlecił badanie 📈 na temat użytkowania smartfonów. Okazuje się, że 28% osób deklarowało, że poświęca im aż 2-3 h dziennie❗️ Tygodniowo to 14-21 h. Robi się prawie doba na tydzień spędzona z głową w złej pozycji. To nie wszystko, 14% respondentów przyznało, że spędza dziennie 4 – 6h, a 9% ponad 6h dziennie 2️⃣ Nas te statystyki przerażają! 😱😱😱

Problem z korzystaniem ze smartfonów (poza tym, że emitują niebieskie światło, które ma negatywny wpływ zwłaszcza na oczy) polega na tym, że wymusza złą 🚶🏾pozycję ciała. Podczas użytkowania telefonu pochylamy głowę w jego kierunku. Ludzka głowa w pozycji prostej ⚖️ waży około 5,5 kg. W nachyleniu 12 stopni naciska na kręgosłup z ciężarek około 12kg 3️⃣ Wraz ze wzrostem kąta nachylenia głowy rośnie wielkość sił grawitacyjnych. Badania wskazują, że kąt nachylenia głowy zmienia się w zależności od tego jakie czynności wykonujemy na smartfonie. Podobno jest największy podczas pisania wiadomości, nieco mniejszy podczas przeglądania Internetu. Korzystając dodatkowo np. w pracy z laptopa narażamy nasz kręgosłup na ponowne obciążenie (kąt nachylenia około 22 stopnie), co w sumie daje OGROMNE ❗️ nienaturalne przeciążenia.

🆘 Nadmierne skupienie na ekranie telefonu coraz częściej powoduje też wypadki (słychać już kampanie, które uświadamiają, zwłaszcza młodzież, żeby np. nie przechodzić przez przejścia dla pieszych z głową „wlepioną w ekran”).

✅ Jak zredukować negatywny wpływ urządzeń mobilnych na kręgosłup?

  • Trzymaj telefon oburącz, z ekranem na wysokości wzroku;
  • Wykonuj ćwiczenia rozluźniające szyję, barki, kark, „otwierające” klatkę piersiową
  • Korzystaj z pomocy fizjoterapeuty / terapeuty manualnego jeśli wystąpi nawet mały ból w okolicy obręczy barkowej, rąk, dłoni, kręgosłupa szyjnego itp. Pamiętaj, że im wcześniej przyjdziesz na terapię, tym krótszy może być proces terapeutyczny. Problemy nawarstwiające się miesiącami (lub latami, o zgrozo!) wymagają wielu wizyt, nie ma co liczyć na cuda;
  • Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną;
  • Sprawdź ile faktycznie spędzasz czasu korzystając z telefonu – są do tego specjalne aplikacje;
  • Pamiętaj o swoich dzieciach – one biorą przykład z dorosłych, możemy wychować kolejne pokolenie osób ze złymi postawami ciała, lub swoim przykładem pokazać, że urządzenia mobilne to świetna sprawa, ale nic używane nałogowo nie jest dobre.

Zapisz się na terapię manualną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!