Jak przygotować starsze dziecko do wizyty u fizjoterapeuty? 9 niebanalnych porad!

fizjoterapia pediatryczna w Opalenicy

Rodzicu! Przygotuj się na wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego. Jeśli będziesz wiedział(a), co was czeka – będziesz opanowany(a), a dzięki temu również Twoje dziecko będzie spokojne. 

Wizyta z niemowlęciem (o której już pisaliśmy -> link) wygląda inaczej, niż wizyta dziecka starszego. Pewne elementy są oczywiście niezmienne, ale warto rozgraniczyć te dwie sytuacje.

Jeśli jest to Wasza pierwsza wizyta zostaniesz poproszony (przed wizytą lub/i w jej trakcie) o wypełnienie koniecznych do przeprowadzenia konsultacji dokumentów, zgodę na przetwarzanie danych osobowych (zabierz proszę ze sobą dowód osobisty), ankieta dotycząca chorób i przyjmowanych leków przez dziecko, wszelkie potrzebne zgody do przeprowadzenia terapii.

Przygotowanie malucha do fizjoterapii dziecięcej

1️⃣ Dobrze jest kiedy mały pacjent podczas wizyty jest najedzony (nie przejedzony) 2️⃣ oraz nie jest śpiący. Senność i głód mogą powodować zły humor, przez co dziecko będzie mniej chętne do współpracy z fizjoterapeutą. Jednak do wszystkiego proszę podejść z odpowiednią dozą swobody – rozumiemy, że czasem choćby rodzic bardzo się starał – dziecko ma inny plan i zrobi po swojemu 😉

Po wypełnieniu odpowiedniej dokumentacji fizjoterapeuta przechodzi do przeprowadzenia wywiadu. Pyta z jakimi problemami przyszliście, co niepokoi rodzica, jeśli dziecko potrafi się już sprawnie komunikować to 3️⃣ pozwala wypowiedzieć się także jemu. 4️⃣ To czas na ewentualne pokazanie dokumentacji medycznej, jeśli taką posiadacie (RTG, USG, TK itp. oraz ich opisów). Jeśli nie masz badań maksymalnie sprzed 6 miesięcy to nie ma potrzeby robienia ich przed wizytą. Jeśli fizjoterapeuta będzie tego potrzebował poprosi Cię o zrobienie badań na kolejną wizytę. 

Ocena sylwetki odbywa się w bieliźnie – przygotuj na to swoje dziecko!

Później fizjoterapeuta oceni sylwetkę dziecka oraz jego sprawność fizyczną, wykona testy układu ruchu. Aby ocenić sylwetkę niezbędne jest jej częściowe odsłonięcie. 5️⃣ Dziecko powinno rozebrać się do bielizny, dlatego wspólnie przygotujcie taką bieliznę, aby malec nie czuł się skrępowany. 6️⃣ Zanim przyjdziesz na wizytę poinformuj o tym swoją pociechę, aby wiedziała czego może się spodziewać. 7️⃣ Na każdą wizytę ubierz dziecko wygodnie, najlepiej w sportowy ubiór, żeby żaden dyskomfort w ubiorze go nie rozpraszał.

Rodzicu! Twoje dobre przygotowanie do wizyty jest niezbędne ☝️

Jeśli jakieś sytuacje, które niepokoją rodzica występują rzadko, 8️⃣ warto spróbować je nagrać np. komórką. W domu dzieci zachowują się swobodniej i łatwiej będzie uchwycić moment niż podczas terapii. 9️⃣ Możesz też przygotować sobie notatki. Często wydaje nam się, że będziemy pamiętać o co chcemy zapytać, a w trakcie rozmowy zapominamy. Aby wyjść z jak największą dawką wiedzy warto się przygotować ☺️

Zapisz się na konsultację fizjoterapeuty pediatrycznego już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!