Cierpisz z powodu bolesnych miesiączek? Zbadaj przyczynę!

bolesne miesiączki uroginekolog fizjoterapeuta

Nie musisz wcale czekać do urodzenia dziecka, aby pozbyć się problemu.

„Praktycznie od okresu dojrzewania bardzo cierpiałam z powodu bolesnych miesiączek. Sytuacja nasiliła się kiedy miałam 16 lat, chodziłam do liceum, a każda kolejna miesiączka była dla mnie koszmarem. Musiałam zwalniać się z lekcji, brać silne leki przeciwbólowe i rozkurczające, które często i tak nie pomagały. Przeczytałam w Internecie, że są sposoby na to, żeby zwalczyć takie bóle. Poszłam więc do ginekologa. Ten powiedział mi, że mam nie przesadzać, że ból jest naturalną częścią życia i jak urodzę dziecko to bóle ustaną. Było to dla mnie przerażające, bo oznaczało, że przez kolejne około 10 lat mam cierpieć…” – mówi nasza pacjentka, Alicja.

Ból kobiet jest umniejszany i marginalizowany

Popularna blogerka z Poznania, Ilona Kostecka (prowadzi bloga https://mumandthecity.pl/) przeprowadziła w styczniu 2022 wśród swoich obserwatorek na Instagramie ankiety dotyczące ich doświadczeń porodowych. Okazało się, że ogromny problem w Polsce stanowi normalizowanie kobiecego bólu. Zakładamy, że ból kobiet jest normalny i że kobiety może, a wręcz powinno boleć. Tymczasem ból podczas menstruacji nie powinien być nie do zniesienia.

Dysmenorhoea, bo o tym mowa, może mieć charakter pierwotny (niezwiązany z jednostką chorobową) lub wtórny (konsekwencja zaburzeń i stanów chorobowych w obrębie narządu rodnego). Czynniki predysponujące do bolesnej menstruacji to np. wiek, stresujący tryb życia, długość krwawienia, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, endometrioza, mięśniaki, zrosty pooperacyjne itp. Mechanizm powstawania bolesnych miesiączek wynika z wielu aspektów, między innymi z zaburzeń hormonalnych, wzmożonej aktywności skurczowej macicy, zmniejszonego przepływu krwi w obrębie macicy [1].

Najczęściej wybieraną metodą radzenia sobie z męczącymi miesiączkami jest sięgnięcie po antykoncepcję hormonalną. Krwawienie z odstawienia tabletek nie jest naturalną miesiączką, problemy więc znikają. Jak wiadomo antykoncepcja może mieć różne skutki uboczne (np. powoduje spadek libido, bóle głowy, nudności, wahania nastrojów, dyskomfort w pochwie, przyrost wagi, predysponują do zachorowania na raka piersi, czy chorobę zakrzepową). Możesz więc nie chcieć z niej korzystać.

Mamy alternatywę dla farmakologii

Coraz szerzej prowadzone są badania na temat wykorzystywania różnych metod fizjoterapeutycznych w bólach menstruacyjnych. Wykazują one, że terapia manualna, praca na przeponie, mięśniach dna miednicy oraz innych mięśniach w okolicy, a także praca na trzewiach są skuteczne w pozbywaniu się dolegliwości bólowych w czasie menstruacji [2]. Dodatkowo wysiłek fizyczny np. ćwiczenia mięśni dna miednicy, a także inne ćwiczenia: rozciągające, joga czy jogging pozytywnie wpływają na zmniejszenie bólu miesiączkowego. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może wykorzystać także taśmy kinezjologiczne, czy suche igłowanie lub akupunkturę w calu zmniejszenia Twoich dolegliwości. Metody manualna, regularna aktywność fizyczna spowodują, że nie będziesz musiała korzystać z leczenia farmakologicznego, co ważne nie powodują takich skutków ubocznych jak leki. Są więc pomocną, ciekawą alternatywą.

Zapisz się na fizjoterepię uroginekologiczną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

[1] Źródło: bodymind.clinic;

[2] Źródło: bodymind.clinic

Napisz nam coś od siebie!