Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

fizjoterapia uroginekologiczna opalenica

Upraszczając – fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, rozpoznaniem i leczeniem schorzeń i dolegliwości w obrębie miednicy. W Polsce jest to dziedzina stosunkowo nowa i nieznana.

Dodatkowo dotyczy tematów intymnych, dlatego informacja o tym z jakimi problemami udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego nie rozprzestrzenia się szybko. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre symptomy mogą świadczyć o stanie wymagającym konsultacji. Dlatego zachęcamy każdego: zarówno kobiety, jak i mężczyzn do przeczytania poniższej publikacji.

Kilka słów o fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna stosuje nieinwazyjne metody, cechuje ją indywidualne podejście do pacjenta, a jej efektem jest poprawa jakości życia pacjenta. Do gabinetu mogą udać się kobiety i mężczyźni w każdym wieku.
 
Zakres usług jest bardzo szeroki i można go podzielić na:
  • ginekologię – bolesne miesiączki, wspomaganie leczenia niepłodności, wizyty kobiet ciężarnych (bóle kręgosłupa, przygotowanie do porodu itd.), pomoc w trakcie połogu (powrót do sprawności sprzed ciąży, praca z bliznami po nacięciu krocza czy cesarskim cięciu), bolesne stosunki po porodzie, rozejście mięśni prostych brzucha, obniżenie narządu rodnego, endometrioza, fizjoterapia po operacjach ginekologicznych;
  • urologię – nietrzymanie moczu, problemy z oddawaniem moczu, parcia naglące, nawracające zapalenia dróg moczowych, bóle jąder, pachwin, cewki moczowej, prostaty;
  • seksuologię – brak satysfakcji seksualnej, dolegliwości bólowe narządów płciowych, bolesne stosunki, wulwodynia, westybulodynią (ból, pieczenie narządów rodnych bez widocznych przyczyn), pochwica, zaburzenia erekcji;
  • proktologia – nietrzymanie stolca i/lub gazów, osłabienie zwieracza odbytu, zaparcia.

Fizjoterapia w ciąży pomocą dla trudów spowodowanych szybko zmieniającą się postawą ciała

Ciąża to rewolucja! Ciężarne często uskarżają się na dolegliwości bólowe wynikające z bardzo szybkich zmian jakie zachodzą w ich ciele. Do tej pory popularne było twierdzenie, że trudy ciąży należy pokornie znosić. Otóż nie! Nie trzeba czekać z bólem, aż stan ciąży się zakończy. Warto przyjść do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Poza pomocą w stanach bólowych terapeuta pomoże w przygotowaniu do rozwiązania (nauczy świadomego rozluźniania mięśni co może zapobiec rozerwaniu, czy nacięciu krocza). Bezpieczną metodą jest też kinesiotapeing, który stosuje się w celu częściowego odciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy jako pomoc w walce z obrzękami kończyn.

Daj sobie pomóc po porodzie

Po porodzie w przypadku nacięcia / pęknięcia krocza, cesarskiego cięcia, rozejścia spojenia łonowego, rozejścia mięśnia prostego brzucha zalecana jest jak najszybsza wizyta, najlepiej jeszcze w połogu. Szybkie rozpoczęcie pracy, zanim będą patologiczne zrosty, powoduje możliwość szybszego dojścia do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta pomoże także w rozwiązaniu problemów z zastojami pokarmu. Jeśli jesteś dłuższy czas po porodzie, nawet kilka lat – też warto przyjść na wizytę w celu konsultacji i zbadania w jaki sposób Twój organizm poradził sobie bo ciężkim dla niego przeżyciu jakim jest poród.

Opieka okołooperacyjna jest równie ważna

Jeśli czeka Cię operacja lub zabieg ginekologiczny (lub uroglogiczny) również pomożemy się do niego przygotować. Fizjoterapia po operacji działa przeciwzakrzepowo, terapeuta edukuje w zakresie profilaktyki dnia codziennego, zaleca ćwiczenia mięśni operowanej okolicy, uczy przyjmowania prawidłowej postawy ciała i ergonomii w codziennym życiu. Ponadto redukuje do minimum ból oraz wprowadza pracę nad blizną pooperacyjną.

Nietrzymaniem moczu zdarza się u wielu osób, ale można sobie z nim radzić

Źródła tego problemu, a także jego forma (wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące, nietrzymanie moczu z powodów neurologicznych, problem mieszany) mogą być bardzo różne. Terapeuta indywidualnie dopasowuje metody do problemów. Niewiele osób wie, że nawet rzadkie „gubienie moczu” np. podczas wysiłku fizycznego jest już wskazaniem do odwiedzenia gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Fizjoterapia uroginekologiczna poprawi jakość Twojego życia seksualnego

Na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego można się udać również w celu poprawy swojego życia seksualnego. Zbyt silne, lub za lekkie napięcia struktur dna miednicy, przebyte operacje i wynikające z nich zrosty, przebyte ciąże i porody mogą doprowadzać do bolesnego współżycia lub braku odczuwanej satysfakcji. U mężczyzn w przypadku takich dolegliwości jak bóle jąder, krocza, ból podczas erekcji, czy stosunku jest wskazaniem do terapii. Terapeuta jest w stanie znaleźć i nazwać problem, zbadać jego źródło i na tej podstawie dobrać odpowiednie ćwiczenia i aktywności, tak aby życie seksualne pacjenta uległo znacznej poprawie.

Zapisz się na fizjoterepię uroginekologiczną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!