Czym jest koncepcja FRSc, kto jest jej twórcą?

terapia holistyczna według koncepcji FRSc

Koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych (ang. Five Regulatory Systems concept, FRSc), bo o niej mowa, została stworzona przez lekarza ortopedę, traumatologa Radosława Składowskiego*. Wszystko zaczęło się na początku jego lekarskiej kariery, kiedy pracował w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu…

Lekarz, którego pomoc... nie działa.

Praca w szpitalu fascynowała go, rozwijał zwłaszcza wiedzę z zakresu chirurgii ręki. Jednak w ramach praktyki lekarskiej był zobowiązany również przyjmować pacjentów w przychodni. Tutaj trafiał na przypadki, które wykraczały poza ramy diagnostyczne proponowane przez podręczniki akademickie oraz starszych kolegów po fachu. Mówimy o przypadkach rozmaitych dolegliwościach bólowych nieznanego pochodzenia, wobec których farmakoterapia i chirurgia pozostawały bezsilne. Taki stan rzeczy frustrował go, ponieważ mimo szczerych chęci, wielu osobom nie był w stanie pomóc. W tej samej przychodni zaczął sobie zadawać też pytania dlaczego stan rozpoznany jako konflikt krążkowo-korzeniowy u różnych pacjentów objawia się bardzo różnie (ból pośladka, ból łydki, ból całej kończyny – a to wszystko w jednej jednostce chorobowej), oraz dlaczego niektórym pomaga rozruszanie, u innych ruch powoduje jeszcze większy ból itp.

Do przełomu doszło kiedy do Radosława Składowskiego przychodzili pacjenci, którzy chcieli tylko powiedzieć „Te leki, które Pan doktor zapisał niekoniecznie pomogły, na szczęście sąsiad polecił mi kręgarza i już wszystko w porządku.” Zaczął zgłębiać wiedzę z zakresu manipulacji, mobilizacji kostno-stawowych, medycyny manualnej, później też klawiterapii, które to były dla niego kopalnią inspiracji.

Porzucenie kariery lekarza na rzecz rozwijania koncepcji FRSc

W 2004 roku Radosław Składowski zrezygnował z praktyki klinicznej ze względu na dysproporcje pomiędzy klinicznym postępowaniem ortopedycznym, a jego pracą gabinetową. Porzucił część medycznych dogmatów i karierę chirurga.

Praca, lata doświadczeń, spotkania z pacjentami doprowadziły Składowskiego do wniosku, iż ta sama patologia może mieć swoje źródło w zupełnie różnych sferach funkcjonowania organizmu. Tak powstała koncepcja, która obecnie nosi nazwę Koncepcji Pięciu Układów Regulacyjnych (FRSc).

Czym jest koncepcja FRSc?

FRSc to system, w którym ocena organizmu pacjenta z punktu widzenia fizjologii lub patologii dokonywana jest poprzez analizę funkcjonowania pięciu tzw. Regulatorów. Pod pojęciem każdego z nich Składowski rozumie zbiór zależności występujących pomiędzy poszczególnymi układami ciała człowieka, z uwzględnieniem nauk i mechanizmów podstawowych zawierających się m.in. w anatomii, fizjologii, czy biochemii. Patologię (zaburzenie funkcjonowania) każdego Regulatora można scharakteryzować poprzez szereg specyficznych objawów pacjenta, na podstawie których możliwe jest zaplanowanie i podjęcie prawidłowego procesu terapeutycznego.”

Skąd koncepcja FRSc wzięła się w gabinetach Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże?

Jak ja trafiłem na tę metodę? Metoda znalazła mnie sama 😉 Podobnie jak Radka kręgarstwo.  Na jednym z popularnych serwisów internetowych przeglądałem wiadomości sportowe. Otworzyłem artykuł o siatkarkach. Zauważyłem na filmiku, że zawodniczka przeszła bardzo nieprzyjemny upadek podczas gry. Wnioskowałem, że mogła to być zwichnięta kostka. Natychmiast podszedł do niej fizjoterapeuta, przyłożył dwa, z daleka wyglądające na gwoździe, przedmioty i zawodniczka poszła grać dalej, zupełnie sprawna. Nie mogłem wyjść z podziwu. Marzyłem o takich efektach, a byłem wtedy na początku kariery masażysty i według technik jakie były mi znane na tamten czas – takie rezultaty były czystą magią.

Zacząłem zagłębiać temat i tak trafiłem na szkolenie z pinoterapii u Radosława Składowskiego. To pierwsze szkolenie tak bardzo zmieniło moje postrzeganie terapii, pomocy ludziom w ich dolegliwościach bólowych oraz ogólnie pracy ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, że natychmiast zapisałem się na cały kurs medycyny manualnej składający się z 4 modułów.

Od tego czasu korzystam z metod według FRSc najczęściej. Nie poprzestałem jednak zagłębiać wiedzy i często się szkolę, aby zachować całościowe spojrzenie na organizm ludzki i jego dolegliwości.

Zapisz się na terapię manualną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

* Artykuł został napisany na podstawie artykułu:
https://www.radoslawskladowski.pl/frsc-o-koncepcji-i-jej-tworcy/

Napisz nam coś od siebie!