Myślałeś, że akupunktura jest bolesna? Wprost przeciwnie! Rozprawiamy się z 4 popularnymi mitami na temat akupunktury

akupunktura opalenica

Co jakiś czas spotykam się z sytuacją odmowy, kiedy proponuję pacjentowi rozwiązanie w postaci akupunktury. Szybko jednak wyjaśnia się, że pacjenci najczęściej mają wyobrażenie o akupunkturze jak o bolesnych torturach. Igły nie kojarzą nam się dobrze. Warto zmienić to podejście. 

W tym artykule rozprawimy się z najczęściej słyszanymi przeze mnie tezami dotyczącymi akupunktury.

Mit 1, najczęstszy, akupunktura boli

Tak – zabieg polega na przebiciu skóry metalową igłą. Nie – nie jest to bolesne (najwyżej – nieprzyjemne). Dlaczego? Dlatego, że igły akupunkturowe są bardzo cieńkie i elastyczne.

Mit 2 - akupunktura nie działa, to efekt placebo

Ten mit daje się podważyć, dzięki coraz częstszym badaniom. Badania te wykazują, że „punkty akupunkturowe są silnie powiązane z miejscami zagęszczenia powięzi (czyli tkanki otaczającej każdy organ ludzkiego ciała).”[1] Niezwykle wysoka skuteczność zabiegów akupunkturowych nie jest spowodowana jedynie wiarą w te metody.

Mit 3 - akupunktura to „magiczne sztuczki”

Akupunktura nie jest magią, a elementem tradycyjnej medycyny chińskiej, która była znana już prawdopodobnie nawet 5000 lat p.n.e! Musicie przyznać, że mimo różnych krążących o akupunkturze mitów, tyle lat tradycji to fascynujący wynik. Medycyna konwencjonalna – oparta o farmakologię i chirurgię – zaczęła się na początku IXX wieku. Musicie przyznać, że jest to czas nieporównywalnie krótszy. Poza tym WHO zaleca akupunkturę jako element leczenia ponad 200 schorzeń, co może bezpośrednio świadczyć o jej skuteczności.

Mit 4 - akupunktura leczy tylko ból

Akupunktura jest na tyle skuteczna w leczeniu bólu (również np. przy chorobach nowotworowych, gdzie żadne leki farmakologiczne nie dają rady), że jest kojarzona jedynie z tym działaniem. „Medycyna chińska (w tym akupunktura) skutecznie potrafią leczyć też takie schorzenia jak: astma, dolegliwości układu pokarmowego, uzależnienia od używek, zawroty głowy. Działa wspomagająco także w schorzeniach neurologicznych”[2].

Bądź mądry – nie powtarzaj mitów na temat akupunktury, czerp wiedzę ze sprawdzonych źródeł, a najlepiej – sam sprawdź działanie akupunktury.

Zapisz się na terapię holistyczną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!