Stres jest zdrowy! 4 skuteczne sposoby jak nad nim zapanować.

terapia holistyczna opalenica

Spotkaliście się kiedyś z radą „unikaj stresu”? Taka rada jest niemożliwa do zrealizowania. Nie da się całkowicie wyeliminować sytuacji stresowych z naszego życia. Musielibyśmy żyć w nierealnym świecie, “bańce mydlanej”. Bardzo popularny jest mit, że stres wpędza w chorobę. Bierze się on od pewnego uproszczenia. Zbyt dużo stresu oraz nieumiejętność radzenia sobie z nim wpędza w chorobę. Kluczowy jest tu więc umiar. Sam stres jest zjawiskiem pozytywnym. Uaktywnia następujące hormony: adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, które mobilizują do działania.

„Użyteczny ogień w formie świecy jest czymś pozytywnym, natomiast pożar domu – czymś niekontrolowanym i negatywnym” [1]

Zasada 1️⃣ Kontroluj swoje myśli

Większość ludzi tego nie potrafi. „Kiedy próbują wykonać jakieś zadanie, rozmyślają, o czym zapomnieli i co muszą jeszcze zrobić. Ich myśli przypominają niekontrolowany pożar domu.Aby wykorzystać stres jako pozytywną siłę, musimy kontrolować nasze myśli. Staje się tak kiedy jesteśmy całkowicie baczni i skupieni” – pisze Bodo Schafer w swojej książce. „Tego rodzaju koncentracji można się nauczyć. (…) Nie ma człowieka, który w każdym momencie byłby całkowicie skupiony.” [2], ale można być w tym coraz lepszym.

W rozwoju osobistym często wspomina się też o zachowaniu higieny swoich myśli. Znaczy to mniej więcej tyle, aby myśleć pozytywnie. Myślenie negatywne powoduje, że poziom stresu wzrasta. Utrzymywanie negatywnych myśli w swojej głowie codziennie powoduje, że masz przewlekle utrzymany wysoki poziom stresu, a to zdrowe nie jest.

Zasada 2️⃣ Zaakceptuj istnienie stresu

Im bardziej próbujesz uniknąć stresu – tym bardziej denerwujesz się, jeśli coś idzie nie po Twojej myśli. Ponieważ życie zupełnie bez stresu nie istnieje – powinniśmy nauczyć się sobie z nim radzić. 2 fizyczne oznaki jakie wskazują na pojawienie się negatywnego stresu to: podniesione barki i zaciśnięta szczęka. Jeśli zauważysz je u siebie postaraj się rozluźnić zarówno barki, jak i szczękę. Zrób sobie przerwę i skoncentruj się na tym, aby spokojnie oddychać, a z każdym oddechem opuszczać barki niżej oraz rozluźniać szczęki.

Zasada 3️⃣ Zadbaj o odpowiednią dawkę dobrej jakości snu

Hannah Lund przeprowadziła badania dowodzące, że niska jakość snu nasila reakcje na stres [3]. Sytuacja stresowa może spowodować trudności z zasypianiem lub wybudzenie, dlatego na kilka godzin przed snem postaraj się zadbać o relaks. Zrób dla siebie coś miłego: możesz poczytać książkę, posłuchać muzyki, wiać kąpiel, pospacerować. Postaraj się unikać ekranów emitujących niebieskie światło. Śpij około 8h i staraj się zachować równomierny rytm dobowy (kładź się i wstawaj o podobnych godzinach).

Zasada 4️⃣ Zadbaj o zdrowe nawyki

Postaraj się codziennie ćwiczyć i ograniczyć w diecie produkty podwyższające poziom stresu. Nie musisz codziennie biegać po kilka km, wystarczy regularnie ćwiczyć kilka-kilkanaście minut dziennie. Amerykańska Organizacja Niepokoju i Depresji sugeruje, że regularne ćwiczenia aerobowe zmniejszają stres, podnoszą i stabilizują nastrój, poprawiają sen i samoocenę [4]. Alkohol, nikotyna, kofeina – to nie są substancje łagodzące stres, jak mogłoby się wydawać. Działają one wręcz odwrotnie. Postaraj się ograniczyć także spożywanie cukrów rafinowanych. Cukier powoduje spadek energii i zmęczenie, a to np. Podczas pracy, może powodować dodatkowy stres.

Dlaczego zajmujemy się tematem stresu na naszym blogu?

Bardzo wiele z dolegliwości naszych pacjentów wynika z przewlekłego stresu! Terapia holistyczna jest w stanie „zdjąć” z nich dolegliwości bólowe, ale jeśli pacjent nie wyeliminuje źródła bólu, czyli nadmiarowej ilości stresu – dolegliwości będą powracały. Jeśli powyższe metody nie działają, a nie radzisz sobie ze stresem – nie czekaj, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.

Zapisz się na terapię holistyczną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

[1] Fragment książki Bodo Schafera „Zasady zwycięzców”, str. 77

[2] Tamże, str. 78.

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20113918/

[4] https://upacjenta.pl/poradnik/jak-radzic-sobie-ze-stresem-4-sprawdzone-sposoby 

Napisz nam coś od siebie!