Dolegliwość, z którą przychodzi do mnie co dziesiąty pacjent. Sprawdź czy jej nie masz.

rwa kulszowa opalenica

Rwa. Bo o niej mowa, to bardzo częsty powód odwiedzin w naszym gabinecie. I bardzo słusznie – wizyta u terapeuty manualnego skutecznie wspomaga proces zdrowienia oraz zmniejsza odczuwany ból.

Czym jest rwa kulszowa, a co istotniejsze: jakie są jej objawy?

„Rwa kulszowa to ból, spowodowany urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, który powstaje w okolicy pośladka” [1]. 

Objawy rwy kulszowej:

    😢 silny ból kręgosłupa lędźwiowego;
    😢 silny ból pleców;
    😢 ból nóg;
    😢 bóle krzyża oraz kręgosłupa promieniujące do nóg;
    😢 szereg innych, mniej charakterystycznych symptomów: niewłaściwe odczuwanie bodźców, mrowienie, zaburzenia czucia, osłabienie, drętwienie, biegunka.

Bóle przy rwie kulszowej są opisywane często przez pacjentów jako przeszywające, niezwykle intensywne, nie dające normalnie funkcjonować, a czasami nawet sprawiające trudności w poruszaniu się.

Jak poradzić sobie z rwą kulszową w stanie ostrym, a jak w przewlekłym?

Stan ostry rwy trwa do kilku dni. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie maksymalnie ograniczyć wykonywanie ruchów sprawiających ból i nie przeciążać pleców. Ulgę przynoszą także okłady z lodu. Można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby wspomóc powrót do zdrowia. Poleca się także leżenie na plecach z poduszką pod kolanami lub na boku ze zgiętymi w stawach kolanowych nogami (wtedy między kolana włóż poduszkę typu „jasiek”) [2].

Głównym czynnikiem wspomagającym proces regeneracji w przypadku rwy kulszowej, a co ważniejsze, powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania jest terapia manualna, suche igłowanie, akupunktura, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, zabiegi na punktach spustowych. Świetnie pomaga także kinesiotaping. Dodatkowo można wybrać się na zabiegi fizykoterapii.

Zabiegi terapii manualnej mogą być wykonywane już w stanie ostrym rwy, więc nie warto czekać i przysparzać sobie bólu. Terapeuta dobiera też odpowiednie ćwiczenia, które możesz spokojnie wykonywać w domu, a tym samym zmniejszyć ból i przyspieszyć procesy naprawcze.

Zapisz się na terapię już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *