Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego?

fizjoterapia dziecięca gabinet opalenica fizjoterapeuta opalenica

W momencie gdy nie wiemy czego się spodziewać – pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może być stresująca zarówno dla maluszka, jak i rodzica. 

Dlatego napisaliśmy ten tekst, aby wszystkich rodziców poinformować i oswoić z przebiegiem konsultacji.

Polecamy, aby każde dziecko przed ukończeniem 3 miesiąca życia odbyło wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego. Podpowie on jak zorganizować przestrzeń w domu, jak pielęgnować malucha, aby zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa? Jak codzienne czynności wykorzystywać na stymulowanie rozwoju noworodka? Wczesna wizyta jest korzystna również z powodu profesjonalnej oceny napięcia mięśniowego, odruchów czy spontanicznej aktywności.

Podczas wizyty oczywiście może się zdarzyć, że dziecko będzie niecierpliwe, albo marudne. Powodem może być niepokój związany z pobytem w nowym miejscu, niecodzienna sytuacja, mokra pielucha, głód, ząbkowanie, senność. W takiej sytuacji staramy się razem z rodzicem usunąć źródło niepokoju i kontynuować konsultację jak dziecko będzie w optymalnym nastroju.

Czego możecie się Państwo spodziewać na takiej wizycie? Trwa ona około 50 minut. Fizjoterapeuta zbiera wywiad i bada pacjenta: sprawdza napięcie mięśniowe, odruchy. Przygląda się także jakie umiejętności bobas już posiadł i czy współgrają z jego etapem rozwojowym. Warto tutaj zaznaczyć, że widełki rozwojowe są szerokie [np. samodzielne obracanie na brzuch może nastąpić pomiędzy 5, a 6 miesiącem życia], wobec czego podczas wizyty nie sprawdzamy CZY dziecko osiągnęło dany etap rozwoju, a w JAKI SPOSÓB się zachowuje.

Po badaniu nadchodzi czas na przedstawienie hipotezy roboczej, którą będzie kierował się podczas leczenia (oczywiście w przypadku jeśli znajdzie on jakiś problem). Fizjoterapeuta przestawi rodzicowi koncepcję dalszych terapii oraz przewidywaną liczbę wizyt.

Uważasz ten artykuł za interesujący? Podziel się nim! Dziękujemy!

Zapraszamy na konsultacje fizjoterapeuty dziecięcego w Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże w Opalenicy na ul. 5 stycznia 11 w każdą środę.

Zapisz się na konsultację fizjoterapeuty uroginekologicznego już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!