Czy fizjoterapia uroginekologiczna może wspomóc płodność?

fizjoterapia uroginekologiczna opalenica fizjoterapeuta po ciąży i przed ciążą

Niepłodność? Bezpłodność? Jak fizjoterapia uroginekologiczna może tutaj pomóc?

Zacznijmy od tego, że bezpłodność jest stanem trwałym i zgodnie z dzisiejszą wiedzą medyczną – nieodwracalnym. Tutaj fizjoterapia uroginekologiczna, ani medycyna nie są w stanie pomóc. Wiele osób myli bezpłodność z niepłodnością, która z kolei może być stanem przejściowym. Stan niepłodności NIE jest więc informacją o niemożności posiadania potomstwa poprzez naturalne zapłodnienie. Można więc podjąć starania, aby fazę niepłodności potraktować jako przejściową!

O niepłodności mówimy, kiedy para po 12 miesiącach regularnych starań o potomstwo, bez używania środków antykoncepcyjnych, nie jest w stanie zajść w ciążę. Niepłodność może być leczona.

Współpraca fizjoterapii uroginekologicznej z innymi specjalizacjami jest bardzo istotna w trakcie walki z niepłodnością.

Organizm ludzki w podejściu holistycznym traktowany jest jako zespół atrybutów wzajemnie na siebie oddziałujących. Jest więc dużo bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje. Jak wiecie, jesteśmy fanami całościowego spojrzenia na człowieka i według nas jest ono jedynym sensownym – również w leczeniu niepłodności. Wobec tego współpraca takich profesji jak fizjoterapia uroginekologiczna, ginekologia, położnictwo, psychologia są dla siebie uzupełnieniem.

O fizjoterapii uroginekologicznej w przypadku problemów z zajściem w ciążę można pomyśleć jako o rehabilitacji płodności. Składają się na nią różne elementy np. ćwiczenia oddechowe, masaże, fizjoterapia dna miednicy.

Fizjoterapta uroginekologiczny nauczy Cię odpowiedniego oddychania...

Umiejętność ta może bardzo wiele zmienić! Staranie się o dziecko to czas, w którym kobieta jest poddawana ogromnej presji, ta z kolei rodzi stres. Pod wpływem stresu napinają się mięśnie, blokuje się przepona. Przepona natomiast to bardzo istotny narząd. Jej zablokowanie sprawia, że w naszym organizmie jest mniej tlenu. Oddychanie jest superważne, a często bagatelizujemy je ze względu na jego trywialność. Lepsze oddychanie rozszerza płuca w sposób, który pozwala większej ilości tlenu krążyć w organizmie, a nam lepiej funkcjonować.

Fizjoterapia uroginekologiczna, czyli fizjoterapia dna miednicy jest kluczem w leczeniu niepłodności...

Podstawę terapii dna miednicy stanowi badanie przezpochwowe lub przezodbytnicze. Bez niego nie można stwierdzić czy problem stanowią osłabione mięśnie, czy wręcz odwrotnie – zbyt napięte tkanki. Dzięki pracy manualnej terapeuty zostaje przywrócona równowaga w obrębie opracowanych tkanek. Uzupełnieniem są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Takie ćwiczenia są nie tylko dla kobiet starających się o dziecko, ale również np. dla pań doświadczających bolesnych stosunków.

Pomagają także masaże... Jakie?

Każdy poprawnie wykonany masaż będzie pomocny. Masaże wzmacniają ciało, relaksują, redukują poziom stresu w organizmie. Jeśli starania o dziecko trwają dłuższy czas – najlepszy będzie masaż tkanek głębokich, który pomoże w rozpadzie pozazapalnych zrostów w okolicy jajowodów u kobiety i nasieniowodów u mężczyzny. Poza tym masaż wspomagający płodność ma na celu odtrucie ciała z toksyn, poprawę działania narządów wewnętrznych oraz zwiększenie równowagi hormonalnej. Masaż jest przeprowadzony w spokojnej atmosferze. Każdy ruch masażysty bądź masażystki wywołuje głębokie oddziaływanie, zwiększa ukrwienie masowanego obszaru i pomaga w odprężeniu.

Co z partnerami? Czy fizjoterapia uroginekologiczna jest również dla nich?

A co jeśli niepłodność dotyczy partnera? Czy mężczyzna może się udać do fizjoterapeutki uroginekologicznej? Tak! Jak najbardziej. W przypadku panów można popracować nad polepszeniem pracy mięśni, rozluźnieniem. Napięcia mięśni mogą powodować złą pracę gruczołu krokowego. Zdarza się też, że obniżenie lewej nerki zakłóca ukrwienie i komplikuje odpływ krwi żylnej z jąder.

Poza tym fizjoterapia to dbanie o swoje zdrowie, a jak wiadomo zdrowy styl życia pomaga podczas starania się o potomstwo! 

Zapraszamy na fizjoterapię uroginekologiczną w każdą sobotę w Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże w Opalenicy.

Zapisz się na wizytę już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Zapisz się na wizytę już dziś!

Napisz nam coś od siebie!