Chcesz odczuwać mniej bólu i działać wydajniej? Popraw swój… sen!

sen fizjoterapia terapia manualna

Pamiętacie naszą współpracę z marką Hilding? Dużo prawdy jest w ich haśle. Wyspani mogą więcej, czują się lepiej, są lepiej skoncentrowani, bardziej produktywni. Czy wiedziałeś, że odpowiednia ilość snu wpływa też na nasze odczuwanie bólu?

Za mało snu przekłada się na zwiększenie odczuć bólu

Niedobory snu w nocy intensyfikują nasze doznania bólowe. Prof. neurobiologii i psychologii Matthew Walker z University of California w Berkeley (USA) z współpracownikami przeprowadzili serię badań opublikowanych w piśmie “Journal of Neuroscience” dotyczących niedoborów snu. Autorzy badań wykazują, że nawet niewielki niedobór snu ma wpływ na to jak odczuwamy ból następnego dnia. Po nieprzespanej nocy wśród badanych rosła aktywność pierwszorzędowej kory czuciowej, która zbiera sygnały na temat bólu.

Co zatem zrobić, żeby spać lepiej?

Przygotuj się do spania!

Lepiej śpi się w miejscu, które jest ciemne. Aby ograniczyć światło wpadające do pokoju  z latarni ulicznych można zakupić rolety i zasłony zaciemniające, które skutecznie niwelują ilość światła w sypialni. Usuń z zasięgu wzroku wszystkie elementy, które świecą jasnym światłem (jeśli np. używasz budzika elektronicznego postaw go daleko od łóżka – nie dość że nie będzie cię rozpraszał w nocy, to będziesz musiał do niego wstać, więc łatwiej będzie wyjść z łóżka). Temperatura powietrza nie powinna być za wysoka. Lepiej śpi się w raczej chłodnej, niż za ciepłej sypialni. Dobrze przewietrz pokój przed pójściem spać. Oczywiście nie bez znaczenia jest materac – wygodny materac to podstawa.

Na godzinę przed spaniem nie używaj żadnych urządzeń elektronicznych (komórka, komputer, tablet, tv). Światła, które z nich padają pobudzają ludzki mózg do działania i informują o tym, że trwa jeszcze dzień.

Więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia jest zbawienne.

Aktywność fizyczna w ciągu dnia sprawia, że twój mózg i wszystkie komórki ciała są lepiej dotlenione, a sen przynosi lepszą regenerację. Wysiłek fizyczny także redukuje stres związany z obowiązkami dnia codziennego, a dzięki temu również łatwiej nam zasnąć.

Relaks jest równie ważny.

Senni stajemy się w momencie, kiedy nasz mózg dostaje informacje „pora spać”. Warto wyrobić sobie regularne nawyki np. Kąpiel, czytanie, rozmowa z bliskimi itp, aby się zrelaksować. Jeśli czynności te będą regularnie powtarzane – nasz organizm szybko zorientuje się, że czas spać i nie będziemy mieć problemu z zaśnięciem.

Ogranicz kawę i napoje energetyczne.

Duża ilość substancji stymulujących w ciągu dnia zaburza rytm dobowy – znaczenie ma więc nie tylko pora, w której je wypijamy, ale też ich ilość. Nie każdy wie, że herbata w nadmiarze również źle wpływa na nasz cykl dobowy. Kawę pijmy dopołudnia, ewentualnie wczesnym popołudniem.

Zapisz się na terapię manualną już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!