6 sprzętów potrzebnych w wyprawce według fizjoterapeutki

wyprawka niemowle opalenica

👶🏻 Przeczytałaś(eś) tysiąc pięćset sto dziewięćset list wyprawowych i nadal nie wiesz co kupić, a co zupełnie się nie przyda? Nie chcesz tracić pieniędzy na bezsensowne zakupy, a boisz się, że czegoś zabraknie? Cóż… nasza lista niewątpliwie nie jest kompletna. Wybraliśmy jednak rzeczy istotne w zakupie z punktu widzenia fizjoterapeuty.

I sprzedamy ci parę wskazówek 💁🏻‍♀️

Zastanów się co jest rzeczywiście niezbędne...

Z rodzicielskiego doświadczenia mamy radę ➡️ wiele rzeczy nie trzeba kupować przed urodzeniem dziecka. Sporo fantów, które wydają się „niezbędne” można kupić w pobliskim sklepie lub aptece (przykład: wkładki laktacyjne, nakładki na sutki, butelki, nawet laktator). O tyle o ile pieluszki będą Wam potrzebne od pierwszych chwil życia, to np. karuzelka na łóżeczko niekoniecznie. Zanim coś kupisz dowiedz się, czy jest to rzecz, którą w przeciągu kilku godzin jesteś w stanie mieć w domu? Jeśli tak… myślę, że ten zakup może wstrzymać się do narodzin. Jeśli nagle okaże się, że czegoś ważnego Wam zabrakło… tata dziecka przed wyjściem mamy ze szpitala zrobi zakupy 👍🏻

Jakie sprzęty polecamy (w dbałości o zdrowy rozwój naszych maleństw, a także o zdrowy kręgosłup rodziców)?

1️⃣ Przewijak (na łóżeczko lub wolnostojący) – w teorii jest to rzecz zbędna, można przecież przewijać na tapczanie / łóżku / podłodze jednak częste nachylanie się do przewinięcia bobasa w niezbyt wygodnej dla rodzica pozycji może powodować bóle kręgosłupa. Przewijak, nie dość, że stwarza bezpieczniejsze warunki dla dziecka (najczęściej ma pasy lub wyższe boczne ścianki, aby było mniejsze prawdopodobieństwo upadku Maluszka) to jeszcze jest wygodniejszy dla rodzica. ❗️Pamiętaj- nigdy nie zostawiaj dziecka na przewijaku samego❗️

2️⃣ Piankowe maty na podłogę – to najlepsze podłoże dla Maluszka. O ile nie masz niebezpiecznych zwierząt to podłoga jest w domu najbezpieczniejszym miejscem na położenie Maleństwa. Nie ma dokąd spaść, a więc ograniczamy okazje, że nasze dziecko mogłoby sobie coś zrobić. Maty piankowe nie ślizgają się pod dzieckiem (jak kocyki, dywaniki) nie są więc w stanie Maleństwa przydusić. Poza tym są antypoślizgowe, to optymalne podłoże do nauki nowych ruchów dla Malucha.

3️⃣ Podnóżek do krzesełka – wiele krzesełek do karmienia (których nie należy używać dopóki dziecko samo nie siedzi) nie posiada podnóżków. Mimo nabytej umiejętności siedzenia bez podparcia nóg dziecko „walczy” w takim krzesełku o przetrwanie. Może to podowouać niechęć do jedzenia, marudzenie, złą postawę. Dlatego koniecznie kup fotelik do karmienia z podnóżkiem, a jeśli Twój fotelik go nie ma – dokup sam podnóżek.

4️⃣ Chusta do noszenia (najlepiej z kursem instruktażowym jak poprawnie motać dziecko). Chusty są super. Zapewniają wolne ręce rodzica i spokojny sen dziecka, a przy okazji moment bliskości. Trzeba jednak nauczyć się jak motać poprawnie dzieciątko, tak aby nie obciążać jego kręgosłupa lub stawów.

5️⃣ Bezpieczny, atestowany fotelik samochodowy, tyłem do kierunku jazdy, oczywiście z dodatkową wkładką dla noworodków. Taka wkładka powoduje, że maluszek ma mniej miejsca i jest bardziej opatulony w foteliku, dzięki czemu nie przechyla się i nie jedzie w niewygodnej dla maleńkiego ciałka pozycji.

6️⃣ Wózek ze sporą gondolą. Dlaczego? Dlatego, że dziecko rośnie szybko i zdarza się, że wyrasta z (małej) gondoli zanim zdobędzie umiejętność siedzenia. Wtedy rodzice chcąc, nie chcąc, muszą przełożyć go do spacerówki, a ta nigdy nie będzie tak wygodna jak gondola. Naturalnie dziecko powinno zostać przeniesione do spacerówki kiedy umie siedzieć oraz wstać z pozycji leżącej do siedzącej. To moment, w którym dalsze wożenie dziecka w gondoli stwarzałoby niebezpieczeństwo, że może ono wypaść, próbując wyjść z wózka.

Co dalej?

Czy coś jeszcze? Z całą pewnością! 🐻 Problem w tym, że każdy sam musi wiedzieć co dla niego jest dobre i optymalne. Każde dziecko jest wyjątkowe i każda mama / tata także. Próbujcie, porównujcie – sprawdzajcie co dla Was najlepsze i cieszcie się okresem wczesnego rodzicielstwa ❤️❤️❤️

Zapisz się na konsultację fizjoterapeuty dziecięcego już dziś!

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!