5 mitów na temat terapii poznawczo behawioralnej (CBT)

psycholog opalenica

👉 Dziś zdradzamy wszystko na temat mitów o terapii poznawczo behawioralnej (CBT).

🫲🏻 Psycholożka Maja opiera się na wiedzy, którą zdobyła na studiach oraz wielu kursach. Korzysta także z metod terapii poznawczo – behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najbardziej uznanych i skutecznych podejść do terapii psychologicznej. Są jednak mity, które krążą na temat tego rodzaju psychoterapii. Jakie to mity?

MIT 1 ❌ CBT nie jest dla każdego

Terapia poznawczo behawioralna jest wszechstronnym podejściem terapeutycznym, które może być stosowane u różnych grup klientów i w różnych kontekstach (przykładowe grupy klientów: osoby z zaburzeniami lękowymi np. stres pourazowy, fobia społeczna, osoby z zaburzeniami nastroju tj dystymia, depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, osoby z zaburzeniami jedzenia, osoby borykające się z uzależnieniami, osoby z problemami z przystosowaniem społecznym, osoby poszukujące rozwoju osobistego, młodzież np. z ADHD, zaburzeniami lękowymi i wiele innych)

MIT 2 ❌ CBT nie jest skuteczna w leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych

CBT jest jednym z najbardziej skutecznych podejść do leczenia wielu poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, PTSD itp.

MIT 3 ❌ CBT jest tylko do krótkotrwałych problemów

CBT może być skuteczna zarówno w terapii krótkotrwałych problemów, jak i długotrwałych zaburzeń psychicznych.

MIT 4 ❌ CBT jest krótka i skupia się tylko na rozwiązywaniu problemów

Chociaż CBT często jest stosowana w terapii krótkoterminowej, nie oznacza to, że nie skupia się na zrozumieniu głębokich problemów emocjonalnych i psychologicznych pacjenta.

MIT 5 ❌ CBT jest jedynie techniką relaksacji

Chociaż techniki relaksacyjne mogą być częścią CBT, terapia ta ma znacznie bardziej rozbudowany zakres, w tym identyfikowanie myśli automatycznych, restrukturyzację przekonań i nabywanie nowych umiejętności radzenia sobie.

Potrzebujesz konsultacji psychologicznej?

Psycholożka Maja Mazur przyjmuje w Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże w Opalenicy w poniedziałki i czwartki. Wizyty prywatne.

🌐 ONLINE 24h/d przez 7 dni w tygodniu www.rejestracja.mwmasaze.pl
📞 TEL. +48 577 479 903 [pon. – pt. w godzinach 8:00 – 20:00]

Centrum Terapii Holistycznej MW-Masaże
ul. 5 stycznia 11, Opalenica

Napisz nam coś od siebie!